Stäng
Pressrelease från Guldägget
mars 21, 2019
Detta inneråll är sponsrat och kommer från

De är nominerade i Guldägget 2019

Under tisdagen presenterades de 102 bidrag som är nominerade till Guldägget 2019, och de sex bidrag som är nominerade till specialpriserna Guldblick och Guldskrift, vid den årliga nomineringsvernissagen som äger rum på 11 platser runt om i landet.

De nominerade bidragen är:

Kategori Aktivering
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Malin Wikerberg
Ledamöter: Björn Ståhl, Christoffer Dymling, Hanna Stenwall, Johan Bello, Niclas Fors, Sara Haag

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen & Fredrika Bremer Förbundet 
Tävlande Byrå: Åkestam Holst Noa / Anr Bbdo

Bidragsnamn: Billboards Beyond Borders 
Uppdragsgivare: Reportrar utan gränser 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Craft a Western Whopper 
Uppdragsgivare: Burger King
Tävlande byrå: INGO

Bidragsnamn: Dreamhack 
Uppdragsgivare: SJ
Tävlande byrå: TBWA Stockholm

Bidragsnamn: Har du moms, eller? 
Uppdragsgivare: Apotek Hjärtat 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Old Milk
Uppdragsgivare: Coop
Tävlande byrå: Edelman Deportivo Stockholm

Bidragsnamn: Read Proof Sharing 
Uppdragsgivare: Magasinet Fokus 
Tävlande byrå: INGO

Bidragsnamn: Swedish Design Museum – The Home Viewing Exhibitions 
Uppdragsgivare: Visit Sweden
Tävlande byrå: Volontaire

Bidragsnamn: The Lost Typography of Bauhaus 
Uppdragsgivare: Adobe
Tävlande byrå: Abby Priest

Bidragsnamn: The World’s Most Claustrophobic Cinema 
Uppdragsgivare: Göteborg Film Festival
Tävlande byrå: Stendahls

Bidragsnamn: Tredjetränaren 
Uppdragsgivare: Erik Bergkvist, GAIS 
Tävlande byrå: Milk

Kategori Annonsering
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Linda Elers
Ledamöter: Daniel Vaccino, Emelie Signal, Erik Wingfors, Jörgen Berglund, Lina Franzon, Tomas Granath

Bidragsnamn: #Metoo 
Uppdragsgivare: Childhood
Tävlande byrå: King

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen & Fredrika Bremer Förbundet 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA / ANR BBDO

Bidragsnamn: Det smetiga brevet 
Uppdragsgivare: Delicato
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: Har du moms, eller? 
Uppdragsgivare: Apotek Hjärtat 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Pantamera – God fortsättning 
Uppdragsgivare: Returpack
Tävlande byrå: Granath

Bidragsnamn: Pressfrihetens dag 
Uppdragsgivare: Pressbyrån 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Spara 3 kr 
Uppdragsgivare: Unicef 
Tävlande byrå: TBWA Stockholm

Bidragsnamn: VD sökes 
Uppdragsgivare: Sveriges Annonsörer 
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors

Kategori Audio
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Sara Haag
Ledamöter: Björn Ståhl, Christoffer Dymling, Hanna Stenwall, Johan Bello, Malin Wikerberg, Niclas Fors

Bidragsnamn: Du Måste Inte Vänja Dig – Lanseringen 
Uppdragsgivare: Svenska Spel Eurojackpot
Tävlande byrå: King

Bidragsnamn: Komma hem (låda låda låda) – Björn Gustafsson feat. Julia Frej 
Uppdragsgivare: SBAB
Tävlande byrå: Emakina DBG

Bidragsnamn: Så nära en vanlig jul man kan komma 
Uppdragsgivare: Ronald McDonald Hus
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: Wanderlust 
Uppdragsgivare: Daidalos
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Kategori Digitalt
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Hedvig Hagwall Bruckner
Ledamöter: Fredrik Simonsson, Ivar Insulander, Nayeli Kremb, Patrik Beskow, Pontus Widell, Tomas Nilsson

Bidragsnamn: Billboards Beyond Borders 
Uppdragsgivare: Reportrar Utan Gränser 
Tävlande Byrå: Åkestam Holst Noa

Bidragsnamn: Craft a Western Whopper 
Uppdragsgivare: Burger King
Tävlande byrå: INGO

Bidragsnamn: Read Proof Sharing 
Uppdragsgivare: Magasinet Fokus 
Tävlande byrå: INGO

Bidragsnamn: The Lost Typography of Bauhaus 
Uppdragsgivare: Adobe
Tävlande byrå: Abby Priest

Bidragsnamn: The Out of Home Project 
Uppdragsgivare: Clear Channel 
Tävlande byrå: Prime Weber Shandwick

Bidragsnamn: The Raoul Wallenberg Algorithm 
Uppdragsgivare: Raoul Wallenberg Academy
Tävlande byrå: Gullers Grupp

Kategori Förpackningsdesign
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Catrin Vagnemark
Ledamöter: Andreas Kittel, Bea Szenfeld, Jacob Norstedt, Magnus Ingerstedt, Sara Hildén Bengtsson, Tove Blomgren

Bidragsnamn: Arenans Barn
Uppdragsgivare: Swedbank/Stiftelsen Friends 
Tävlande byrå: Brand Union

Bidragsnamn: Bröderna Lejonhjärta 
Uppdragsgivare: Rabén & Sjögren 
Tävlande byrå: Henrik Nygren Design

Bidragsnamn: H&M Take Care 
Uppdragsgivare: H&M
Tävlande byrå: Open Studio Stockholm

Bidragsnamn: Shoe Shame 
Uppdragsgivare: Brunngård Group AB 
Tävlande byrå: Happy F&B

Bidragsnamn: SIMPLo – One Sip is all it takes 
Uppdragsgivare: SIMPLo
Tävlande byrå: Planeta Design

Bidragsnamn: Soil Biology 
Uppdragsgivare: 59 Degrees 
Tävlande byrå: Söderhavet

Bidragsnamn: Willow’s Crest 
Uppdragsgivare: Galatea AB 
Tävlande byrå: Bryner

Bidragsnamn: Åtta projekt
Uppdragsgivare: Gert Wingårdh, Wingårdh Arkitektkontor 
Tävlande byrå: Henrik Nygren Design

Kategori Hantverk
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Josephine Wallin Ankarstrand
Ledamöter: Freshteh Piltan, Ingrid Sydow, Karolina Henke, Kim Buisson, Lisa Engardt, Martin Dahl

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen Och Fredrika Bremer Förbundet 
Tävlande byrå: ANR BBDO / Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Boxes
Uppdragsgivare: Uber APACx 
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors

Bidragsnamn: Dubbeldusch Extreme 
Uppdragsgivare: Beiersdorf 
Tävlande byrå: AKQA

Bidragsnamn: God Stressfri Jul 
Uppdragsgivare: Clas Ohlson 
Tävlande byrå: King

Bidragsnamn: Inception Print 
Uppdragsgivare: Volkswagen 
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: Overkill’s The Walking Dead: Grant 
Uppdragsgivare: Starbreeze
Tävlande byrå: Goodbye Kansas Studios / Red Pipe Studios

Bidragsnamn: Quattro Coaster AR 
Uppdragsgivare: POL Oslo 
Tävlande byrå: DVA Studio

Bidragsnamn: The Lost Typography of Bauhaus 
Uppdragsgivare: Adobe
Tävlande byrå: Abby Priest

Bidragsnamn: The SCA Universe 
Uppdragsgivare: SCA
Tävlande byrå: Bold

Kategori Identitetsdesign
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Jacob Norstedt
Ledamöter: Andreas Kittel, Bea Szenfeld, Catrin Vagnemark, Magnus Ingerstedt, Sara Hildén Bengtsson, Tove Blomgren

Bidragsnamn: Cancerfondens Rosa Bandet-Designer 2018 
Uppdragsgivare: Cancerfonden
Tävlande byrå: Bea Szenfeld

Bidragsnamn: Ericsson Brand Identity – “The quest for easy” 
Uppdragsgivare: Ericsson
Tävlande byrå: Stockholm Design Lab

Bidragsnamn: Halebop Ny Identitet 
Uppdragsgivare: Halebop
Tävlande byrå: Perfect Fools

Bidragsnamn: Kungliga Dramatiska Teatern Identitet / Logotyp 
Uppdragsgivare: Kungliga Dramatiska Teatern
Tävlande byrå: GunLab

Bidragsnamn: NIO Formula E team 
Uppdragsgivare: NIO GmbH 
Tävlande byrå: Stockholm Design Lab

Bidragsnamn: The Nobel Prize 
Uppdragsgivare: Nobelstiftelsen 
Tävlande byrå: Stockholm Design Lab

Bidragsnamn: Tjoget – Ett till tjugo 
Uppdragsgivare: Tjoget
Tävlande byrå: Open Studio Stockholm

Bidragsnamn: Vattenfall Brand Reset 
Uppdragsgivare: Vattenfall
Tävlande byrå: NORD ID / NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: Wine Mechanics 
Uppdragsgivare: Wine Mechanics 
Tävlande byrå: Happy F&B

Bidragsnamn: Åhléns 
Uppdragsgivare: Åhléns 
Tävlande byrå: Happy F&B

Kategori Innovation
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Fredrik Simonsson
Ledamöter: Hedvig Hagwall Bruckner, Ivar Insulander, Nayeli Kremb, Patrik Beskow, Pontus Widell, Tomas Nilsson

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen & Fredrika Bremer Förbundet 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA/ANR BBDO

Bidragsnamn: Billboards Beyond Borders 
Uppdragsgivare: Reportrar utan gränser 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Gatuprat 
Uppdragsgivare: Faktum 
Tävlande byrå: Perfect Fools

Bidragsnamn: Read Proof Sharing 
Uppdragsgivare: Magasinet Fokus 
Tävlande byrå: INGO

Bidragsnamn: The Out of Home Project 
Uppdragsgivare: Clear Channel 
Tävlande byrå: Prime Weber Shandwick

Kategori Integrerat
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Björn Ståhl
Ledamöter: Christoffer Dymling, Hanna Stenwall, Johan Bello, Malin Wikerberg, Niclas Fors, Sara Haag

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen & Fredrika Bremer Förbundet 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA / ANR BBDO

Bidragsnamn: Bara mjölk smakar mjölk 
Uppdragsgivare: Arla
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Delicatoboll för vänsterhänta 
Uppdragsgivare: Delicato
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: En stressfri julkampanj 
Uppdragsgivare: Clas Ohlson 
Tävlande byrå: King

Bidragsnamn: Gör Plats 
Uppdragsgivare: Arbetsförmedlingen 
Tävlande byrå: Le Bureau

Bidragsnamn: Tele2 End-Up 
Uppdragsgivare: Tele2 Sverige 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Kategori Kortare Filmer
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Kalle Widgren
Ledamöter: Anna Qvennerstedt, Caroline Andersson, Gabriel Blidö, Johanna Reis, Markus Lindsjö, Oskar Skott

Bidragsnamn: Bad ad ad 
Uppdragsgivare: IKEA Sverige 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Boxes
Uppdragsgivare: Uber APACx 
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors

Bidragsnamn: Chase the Exerhighs 
Uppdragsgivare: Björn Borg
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: Från hjärtat 
Uppdragsgivare: Apotek Hjärtat 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: God Stressfri Jul 
Uppdragsgivare: Clas Ohlson 
Tävlande byrå: King

Bidragsnamn: Grillkonspirationen 
Uppdragsgivare: ICA
Tävlande byrå: King

Bidragsnamn: Idolen 
Uppdragsgivare: IKEA Sverige 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Lilla Magikern 
Uppdragsgivare: IKEA Sverige 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Skrikstafetten 
Uppdragsgivare: Unicef 
Tävlande byrå: TBWA Stockholm

Bidragsnamn: Så nära vardag man kan komma 
Uppdragsgivare: Ronald McDonald Hus 
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: Vi låter Sverige vara i fred 
Uppdragsgivare: Försvarsmakten 
Tävlande byrå: Volt

Kategori Längre Filmer
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Anna Qvennerstedt
Ledamöter: Caroline Andersson, Gabriel Blidö, Johanna Reis, Kalle Widgren, Markus Lindsjö, Oskar Skott

Bidragsnamn: Att ge mer
Uppdragsgivare: Elkjøp/Elgiganten 
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: Boxes
Uppdragsgivare: Uber APACx 
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors

Bidragsnamn: Dear Condom 
Uppdragsgivare: RFSU AB 
Tävlande byrå: House of Radon

Bidragsnamn: God Stressfri Jul 
Uppdragsgivare: Clas Ohlson 
Tävlande byrå: King

Bidragsnamn: Honor the Sound 
Uppdragsgivare: Audio Pro 
Tävlande byrå: Slutet är Nära

Bidragsnamn: Komma hem (låda låda låda) – Björn Gustafsson feat. Julia Frej 
Uppdragsgivare: SBAB 
Tävlande byrå: Emakina DBG

Bidragsnamn: Smooothfulness 
Uppdragsgivare: Klarna
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: Tänk säkert.
Uppdragsgivare: Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap 
Tävlande byrå: Le Bureau

Kategori PR
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Marita Kuntonen
Ledamöter: Charlotte Henriksson, Digge Zetterberg Odh, Jonas Eriksson, Petter Rudwall, Rasmus Nilsson, Shirin Troëng

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen & Fredrika Bremer Förbundet 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA / ANR BBDO

Bidragsnamn: Billboards Beyond Borders 
Uppdragsgivare: Reportrar utan gränser 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Chase the Exerhighs 
Uppdragsgivare: Björn Borg
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: Faktum Kids 
Uppdragsgivare: Faktum
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors

Bidragsnamn: Foundation 500 
Uppdragsgivare: H&M Foundation 
Tävlande byrå: Volontaire

Bidragsnamn: Marriage Unblocked 
Uppdragsgivare: Björn Borg
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: PU:REST – en öl bryggd på återvunnet avloppsvatten 
Uppdragsgivare: IVL Svenska
Miljöinstitutet, Nya Carnegiebryggeriet och Carlsberg Sverige 
Tävlande byrå: BCW Stockholm

Bidragsnamn: The Lost Typography of Bauhaus 
Uppdragsgivare: Adobe
Tävlande byrå: Abby Priest

Bidragsnamn: The Out of Home Project 
Uppdragsgivare: Clear Channel 
Tävlande byrå: Prime Weber Shandwick

Kategori Utomhus
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Daniel Vaccino
Ledamöter: Emelie Signal, Erik Wingfors, Jörgen Berglund, Lina Franzon, Linda Elers, Tomas Granath

Bidragsnamn: Dreamhack 
Uppdragsgivare: SJ
Tävlande byrå: TBWA Stockholm

Bidragsnamn: From Oatly With Love Handles 
Uppdragsgivare: Oatly
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors

Bidragsnamn: Gör Plats 
Uppdragsgivare: Arbetsförmedlingen 
Tävlande byrå: Le Bureau

Bidragsnamn: Janne Walk
Uppdragsgivare: Svenska Spel Sport och Casino 
Tävlande byrå: Perfect Fools

Bidragsnamn: Out of Home 
Uppdragsgivare: Sector Alarm 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: The Out of Home Project 
Uppdragsgivare: Clear Channel 
Tävlande byrå: Prime Weber Shandwick

Bidragsnamn: Vi låter Sverige vara i fred 
Uppdragsgivare: Försvarsmakten 
Tävlande byrå: Volt

Specialpris Guldblick
Guldblicksakademien: Tove Langseth (ständig sekreterare), Lotta Mårlind, Rikard Holst, Karin Frisell, Johan Landin, Tomas Granath, Lars Elfman

Bidragsnamn: Chase the Exerhighs
Uppdragsgivare: Björn Borg
Art Directors: Petter Swanberg, Clara Uddman, Jesper Hellzén 
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: Helmet Hair
Uppdragsgivare: Helmet Hair
Art Directors: Andreas Johansson, Elin Jansson 
Tävlande byrå: NORD ID / NORD DDB Stockholm

Bidragsnamn: The Lost Typography of Bauhaus 
Uppdragsgivare: Adobe
Art Directors: Anders Hellström, Pontus Widell 
Tävlande byrå: Abby Priest

Specialpris Guldskrift
Guldskriftsakademien: Anna Qvennerstedt (ständig sekreterare), Linda Elers, Johannes Ivarsson, Olle Langseth, John Schoolcraft, Anna Boberg, Lina Franzon, Ida Backman

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen och Fredrika Bremer Förbundet 
Copywriters: Urban Wirdheim, Daniel Vaccino
Tävlande byrå: ANR BBDO och Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: Till dig som lever.
Uppdragsgivare: Papercut
Copywriters: Magnus Jakobsson, Fredric Thunholm 
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Bidragsnamn: VD sökes 
Uppdragsgivare: Sveriges Annonsörer 
Copywriters: Johan Holmström 
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors

Alla bidrag kan ses på www.guldagget.se/nominerade.
Guldäggsgalan, där priserna delas ut, äger rum på Stockholm Waterfront Congress Centre den 25 april.

Kontaktinformation
Linda Nilsson, tävlingsansvarig Guldägget, 070-757 25 63, linda@komm.se  

Om Guldägget 
Guldägget är Sverige äldsta och största kommunikationstävling vars syfte är att höja den kreativa standarden, lyfta fram Sveriges bästa kommunikation och föra den framåt. Tävlingen vill inspirera och ge mod till en hel bransch och få kommunikationsskapare att vilja anstränga sig ännu mer för att näringslivet ska få uppleva den avgörande betydelsen av god kommunikation. Läs mer på www.guldägget.se 

Om Sveriges Kommunikationsbyråer (KOMM)
Sveriges Kommunikationsbyråer är en branschorganisation för alla typer av byråer inom kommunikation, såsom reklam, PR, design, event, DM, digital, mobil, media och action marketing. Vi inspirerar och utbildar våra medlemmar för att de ska kunna göra bättre affärer, både för sina uppdragsgivare och för sig själva. Dessutom arbetar vi med opinionsbildning för att öka kännedomen om kommunikationens betydelse för näringsliv och samhälle. Läs mer på www.komm.se  

Sök på Politism.se